Kas ir līdzatkarība?

Iespējams arī Tu sev esi uzdevusi (-is) jautājumu -kāpēc es esmu nelaimīga (s) attiecībās? Studējot vardarbību ģimenē, jau pēc šķiršanās sapratu, ka esmu līdzatkarīga! Ak Dievs, tas man bija šausmīgs atklājums. 

Kas tad ir līdzatkarība?

Līdzatkarība ir viena no visbiežāk sastopamajām problēmām, kas traucē pilnvērtīgai, laimīgai dzīvei. Tas attiecas ne tikai uz indivīdiem, bet arī uz sabiedrību kopumā, kas rada apstākļus, kas savukārt veicina līdzatkarīgas attiecības un to nodošanu no paaudzes paaudzē. Tās ir tā sauktās dzimtas programmas. Iespējams esi dzirdējis šādu jēdzienu. Bez tam laikmets arī izliek savas lamatas - mums visa kā ir tik daudz, tik uzbāzīgi pieejami, tik gatavs - tikai paņem un lieto un būsi laimīgs! Mēs vairs nejūtam savu radīšanas atbildību un nemākam būt savas dzīves radītāji. Tikai gaidam no Visuma, valsts, sabiedrības, ģimenes, draugiem, partnera. Esam no citu viedokļiem, domām, rīcības, resursiem atkarīgi.
Līdzatkarīgie piedzīvo pastāvīgu vajadzību pēc apliecinājumiem un apstiprinājumiem no citiem, uztur degradējošas attiecības un jūtas bezspēcīgi kaut ko mainīt sevī un savā dzīvē, neapzinās savas patiesās vēlmes un vajadzības, kā arī nespēj izjust patiesas tuvības un mīlestības sajūtas.
Līdzatkarīgai personai raksturīgi:
- vēlme "nopelnīt" mīlestību uz atkarīgo aprūpes un aizbildnības rēķina;
- vainas sajūta;
- dusmas un agresija (bieži apspiesta);
- nepieciešamība būt vajadzīgam, nozīmīgam, pieprasītam;
- naids pret sevi, sevis noraidīšana;
- atkarība no citu viedokļiem, uzmanības, resursiem;
- nespēja pieņemt komplimentus, izteikt komplimentus;
 - viedokļa trūkums;
- totāla sevis apspiešana un kā indivīdi visus spēkus tērē, lai dzīvotu apgādājamo dzīvi.
Līdzatkarībai ir raksturīgas tādas sekas, kā dzīves ilguma samazinājums, sirds slimības, diabēts, vēzis, insulti, augsts asinsspiediens un redzes problēmas, vientulības sajūta, tuvības trūkums. Līdzatkarīgai personai raksturīgi uzturēt un dzīvot vardarbīgās partnerattiecībās vai ģimenē (emocionāla, ekonomiska, fiziska un pat seksuāla vardarbība). Iespējama depresija un ķīmiskās atkarības bērniem.

Atbrīvoties no līdzatkarības paša spēkiem praktiski nav iespējams. Savukārt dzīvot ar šādu traucējumu ir ļoti grūti. Līdzatkarīgais pamazām pasliktina attiecības ne tikai ar citiem, bet arī ar pašu atkarības objektu (partneri vai vecāku). Cilvēks ir kā ieslēgts savu problēmu būrī un dzīvo ciešanās, kas vairākumā gadījumu noved pie nopietnām slimībām un priekšlaicīga skumja iznākuma.
Kādu dzīvi Tu vēlies sev radīt? Un saviem bērniem?

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.